Staff

Head TeacherPhilip Gray
Deputy Head TeacherEmma Kidd
Assistant Head TeacherKerrie Evans
School Business ManagerTerri Maxfield
Inclusion Manager/SENCOTracy Sanders
EYFS Team LeaderChantal Wright
KS1 Team LeaderKaren Mitchell
Lower KS2 Team LeaderLouise Clarke(Rachel Wood - Maternity Leave)
Upper KS2 Team LeaderGermaine Furneaux
Early Years TadpolesClass Teacher:
Chantal Wright
LSAs:
Lesley Kellas NN
Kerry Meakin NN
Jenny Partridge
Sherri McGill
Ann Crossman
Early Years MinnowsClass Teacher:
Cheryl Ruddock
LSAs:
Lesley Kellas NN
Kerry Meakin NN
Jenny Partridge
Sherri McGill
Ann Crossman
Year 1 PondskatersClass Teacher:
Vicky Frost
LSAs:
Hayley Rodgers
Michelle Coates-Mullins
Year 1 SticklebacksClass Teacher:
Janette Owen
LSAs:
Hayley Rodgers
Michelle Coates-Mullins
Year 2 NewtsClass Teacher:
Karen Mitchell
LSAs:
Linda Owen
Alison Baker
Year 2 FrogsClass Teacher:
Laura Surgett

Trainee Teacher:
Georgie Brown
LSAs:
Linda Owen
Alison Baker
Year 3 HogweedClass Teacher:
Louise Clarke & Gemma Smith
LSAs:
Angela Watson
Teresa Murgo
Year 3 BrackenClass Teacher:
Rachael Armstrong
LSAs:
Angela Watson
Teresa Murgo
Year 4 FoxglovesClass Teacher:
Leandra Browne (ECT)

Trainee Teacher:
Coren Yates
LSAs:
Agnese Guadagnini (HLTA)
Debbie Bell
Jill Thompson
Jitka Cook
Nafi Hosseini
Year 4 HawthornClass Teacher:
Kelly Grout
LSAs:
Agnese Guadagnini (HLTA)
Debbie Bell
Jill Thompson
Jitka Cook
Nafi Hosseini
Year 5 FernsClass Teacher:
Ian Summers
LSAs:
Suba Tampoe
Anita Harrison
Year 5 ThistlesClass Teacher:
Becca Devlin
LSAs:
Suba Tampoe
Anita Harrison
Year 6 TeaselsClass Teacher:
Germaine Furneaux
LSAs:
Jeni Richardson
Karen Small (HLTA)
Jo Demmon
Year 6 BramblesClass Teacher:
Laura Cockroft
LSAs:
Jeni Richardson
Karen Small (HLTA)
Jo Demmon
Year 6 SetClass Teacher:
Kelly Hargreaves
HLTAMax Roe
Head of PE & SportBrett Moran
Learning Mentor / Parent SupportLaura Fawcett
Inclusion LSADebbie Seller
Cover TeachersSuki Bhogal
Maternity LeaveRachel Wood
Kirsty King
Site TeamSite Manager:
Mick Bourke
Caretaker:
Ayshea Dolan
Office TeamSchool Business Manager:
School Data Manager:
Office Administrator:
Receptionist:
Terri Maxfield
Karen Jestice
Georgina Press
Emma Fieldhouse
Safeguarding TeamLead Safeguarding Officer:
Safeguarding Officers:
Philip Gray
Emma Kidd
Kerrie Evans
Laura Fawcett
Tracy Sanders