- Home
- About Us
- Values and Ethos
- Welcome letter from Head Teacher
- Our School
- School Travel
- British Values
- What makes us special?
- Sport
- Outdoor Learning
- Sustainability
- PALMS
- Music
- Charity Events
- Art
- Clubs
- Information
- Weekly Newsletters
- Safeguarding Newsletters
- Mental Health & Wellbeing
- Calendar
- Term dates and school holidays
- Dates For Your Diary
- Hot School Meals
- Before and after school club
- Admissions
- Vacancies
- Cost of Living Parental Support
- Remote Education
- COVID-19 Historical Information
- Who’s Who?
- Documents & Policies
- Policies
- School Development Plan
- Forms
- Financial Benchmarking
- Ofsted Report
- GDPR
- School Prospectus
- Pupil Premium
- SEND Information Report
- Sports Premium funding
- Performance data and results
- Curriculum
- Parents
Staff
Head Teacher Philip Gray Deputy Head Teacher Emma Kidd Assistant Head Teacher Kerrie Evans School Business Manager Terri Maxfield Inclusion Manager/SENCO Tracy Sanders EYFS Team Leaders Vicky Frost
Cheryl RuddockKS1 Team Leader Chantal Wright Lower KS2 Team Leader Rebecca Devlin Upper KS2 Team Leader Germaine Furneaux Early Years Tadpoles Class Teacher:
Vicky FrostLSAs:
Lesley Kellas NN
Kerry Meakin NN
Lauren NommikEarly Years Minnows Class Teacher:
Cheryl RuddockLSAs:
Lesley Kellas NN
Kerry Meakin NN
Lauren NommikYear 1 Pondskaters Class Teacher:
Chantal WrightLSAs:
Jenny Partridge
Linda Owen
Jo Demmon
Kelli Parsons
Agnese Guadagnini
Teresa Murgo
Lauren McNeilYear 1 Sticklebacks Class Teacher:
Janette OwenLSAs:
Jenny Partridge
Linda Owen
Jo Demmon
Kelli Parsons
Agnese Guadagnini
Teresa Murgo
Lauren McNeilYear 2 Newts Class Teacher:
Kelly Turner
Suki BhogalLSAs:
Hayley Rodgers
Sherri McGill
Jeni Richardson
Agnese Guadagnini
Kate OrchardYear 2 Frogs Class Teacher:
Laura StilesLSAs:
Hayley Rodgers
Sherri McGill
Jeni Richardson
Agnese Guadagnini
Kate OrchardYear 3 Hogweed Class Teacher:
Rebecca Devlin
Trainee Teacher:
LSAs:
Angela Watson
Jill ThompsonYear 3 Bracken Class Teacher:
Leandra BrowneLSAs:
Angela Watson
Jill ThompsonYear 4 Foxgloves Class Teacher:
Agnese Guadagnini
Kerrie EvansLSAs:
Debbie Bell
Suba TampoeYear 4 Hawthorn Class Teacher:
Rachael ArmstrongLSAs:
Debbie Bell
Suba TampoeYear 5 Ferns Class Teacher:
Laura Cockroft
Trainee Teacher:LSAs:
Anita Harrison
Dawn FranklinYear 5 Thistles Class Teacher:
Kelly HargreavesLSAs:
Anita Harrison
Dawn FranklinYear 6 Teasels Class Teacher:
Germaine FurneauxLSAs:
Michelle Coates-Mullins
Jitka Cook
Karen Small
Alison BakerYear 6 Brambles Class Teacher:
Ian SummersLSAs:
Michelle Coates-Mullins
Jitka Cook
Karen Small
Alison BakerHLTA Agnese Guadagnini
Karen SmallHead of PE & Sport Brett Moran Learning Mentor/Parent Support Worker Emma Seaton Inclusion LSA Debbie Seller Maternity Leave Terri Maxfield
Rachel WoodSite Team Site Manager:
Mick BourkeCaretaker: Office Team School Business Manager:
School Data Manager:
Office Administrator:
Receptionist:
Terri Maxfield
Karen Jestice
Georgina Press
Emma FieldhouseSafeguarding Team Designated Safeguarding Officers: Philip Gray
Emma Kidd
Kerrie Evans